Za izbiro strešne kritine je potrebno upoštevati več dejavnikov, saj je to dolgoročna postavitev. Odločamo se na podlagi kraja, kjer živimo od njegovih klimatskih razmer. Upoštevati moramo naklon strehe, saj določena kritina zahteva večji naklon na primer opečna kritina, upošteva se tudi sam videz hiše, tudi kje je umeščena, upoštevamo še urbanistična merila, saj v naselju ne dopuščajo izstopajočih streh na primer ravne strehe v prevladujočih dvo kapnicah.
Drugače pa je na trgu poleg opečnih kritin, ki so tradicionalna izbira z dolgo življenjsko dobo in odporna skoraj na vse vremenske razmere še na voljo kovinska kritina in betonska. Kovinska kritina je izdelana iz aluminija, cinka ali jekla in tudi iz bakra. Lahko se dobi tudi v imitaciji klasičnih oblik kritin v valoviti obliki. So lažja po teži, zato ne obremenjuje dodatno strešne konstrukcije. Odporna je na korozijo in ogenj in lažja za nameščanje. Njena slaba stran pa je zvočna izolacija, ker se v močnih nalivih zelo sliši hrup od dežja ali toče. Boljša od opečne kritine bi bila betonska kritina. Ima vse dobre lastnosti, odporna je proti vsem vremenskim razmeram in ognjevarna, njena slabost je , ker je zelo težka in dodatno obremenjuje konstrukcijo ter z leti tudi zbledi. Tudi lesena je še vedno aktualna. Ta pa ima naravno izolacijo in rustikalen videz, estetsko zelo privlačna vendar je potrebno vzdrževanje in zaščito pred škodljivci. Se pa čedalje več govori o zeleni kritini. Moderne hiše z ravnimi strehami so zelo primerne za zeleno kritino. Tudi zaradi načina kar je odvzeto naravi, da se ji povrne nazaj. Sestavljena je iz več plasti. Poleg zelo dobre izolacije na strehi se namesti plast drena že in plast zemlje, ki je potem zasajena s posebnim zelenjem.
Tako oddajajo rastline v zrak nazaj kisik. Zadržujejo deževnico in dajo še boljšo toplotno in zvočno izolacijo. Potrebno je vzdrževanje in začetni stroški so zelo veliki saj zahtevajo kompleksno vgradnjo. Torej, kakšna bo naša kritina, moramo temeljito razmislit.